Mimari Proje Nedir

Mimari Proje Nedir

Bir arsa satın alarak bu arsaya dilediğince bir ev yaptırma akımı giderek daha da yaygınlaşmaya başladı için mimari proje gibi teknik terimleri de eskiye nazaran çok daha sık duyar hale geldik. Eskiden ev sahibi olmak isteyenlerin çoğu tüm izinleri alınmış, inşaatı tamamlanmış, oturmaya ve yaşamaya hazır evler satın alırlardı. Ancak bugünün koşullarında her şey değişti; ev sahibi olmanın artık bir sürü farklı yolu ve yöntemi var ve bu yöntemlerin her biri de bir hayli yaygın aslında. Toplu konut projelerinden ev satın almak, banka kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak ya da bir arsa satın alıp hayallerinizdeki evi sıfırdan yaptırmak… Özellikle şehir merkezinden kaçmak isteyenler ya da emeklilik zamanları veya tatil günleri için huzur dolu bir kır evine sahip olma hayalleri kuranlar için en ideal ve çoğu zaman ekonomik ve pratik bir seçenek, belirlediğiniz bölgeden bir arsa alıp kendi evinizi kendi bütçe, istek ve ihtiyaçlarınıza göre, profesyonel mimar ve mühendislerle çalışarak kendiniz yaptırmaktır.

Şehirden bir apartman dairesi satın aldığınızda bunlar bilmek zorunda kalmıyorsunuz elbette, ama kendi arsanıza ev yaptırırken evinizin kaçak sayılmaması için inşaata başlamadan önce yapı ruhsatı almanız gerekiyor. Yapı ruhsatı alabilmek için de bazı gereklilikleri yerine getirmeniz lazım tabii. Bu gerekliliklerden biri evinizin mimari proje çizimi. Bunun dışında evin yönetmeliklere uygun bir mühendislik yapısına sahip olacağını gösteren statik proje, evin elektrik ve su donanımlarının doğru uygulandığını belirten ve planlayan tesisat projeleri ve bahçe ve çevre düzenlemesini gösteren peyzaj projesi de yapı ruhsatı ve inşaat izni alabilmek için mutlaka hazırlanması gereken diğer gereklilikler.  Bu yazımızda mimari proje çizimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.

Mimari Proje Nedir?

Mimari proje, her ne kadar inşaat izni ve yapı ruhsatı için gerekli olan zorunluluklardan biri olarak görülse de, aslında yaptıracağınız evin tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlayan ve evinizin daha inşaata geçilmeden tam olarak tasarlanmış olması anlamına gelir; bu da aslında bir zorunluluk olmasaydı bile her uzmanın tavsiye edeceği bir planlama olurdu. Ne de olsa ev yaptırmak bir hayli ciddi bir iş ve derme çatma yapılan işlerde sonuçlar hayal kırıklığı yaratabiliyor. Gecekondu olarak tabir edilen plansız ve izinsiz yapıların her zaman bazı sorunlarının olması da mimari proje çizimlerinin olmamasından, yani evin inşaat sırasında planlanmasından kaynaklanıyor. Oysa tüm detaylarıyla inşaattan önce masa başında ustalıklı bir şekilde planlanan projelerde sürprizli bir hayal kırıklığı yaşamak da pek mümkün değil. Bunun için de, ev yaptıracak olan okurlarımıza tavsiyemiz, mimari proje işini ciddiye almaları. Bunu yalnızca bir evrak olarak düşünmeyin ve yeni evinizin kusursuz olmasının bir adımı olarak ele alın. Mimari proje kavramını basit bir şekilde tanımlayacak olursak: İnşa edilecek yapının tüm planları, dış cephe görünüşü, yapı kitlelerinin birbirlerine oranları, iç mekânların ayrım ve düzenleri ve evin mimari açıdan tüm detaylarının görünebildiği çizim projelerine mimari proje adı veriliyor.

 

 

Mimari Proje Nasıl Çizilir?

Mimari projeler elbette profesyonel mimarlar tarafından çiziliyor, yani mimar değilseniz mimari proje çizimi görevini kendiniz üstlenemezsiniz, ki zaten yasal detayların yanı sıra, böyle bir işe girişebilmek için gerekli donanımı edinebilmek için mimarlık eğitimi almış olmalısınız.

Mimari projeler eskiden el ile yapılan çizimlerden ibaret olsa bugün artık gelişen teknoloji sayesinde, bilgisayar programlarının yardımıyla oldukça detaylı ve incelikli mimari projeler çiziliyor. Mimari proje çizilirken elbette mimar ve mühendisin fikir birliği içinde olması ve proje taslağı hazırlanırken de, evin sağlam, inşaat kurallarına uygun ve güvenli olabilmesi için tasarımların mühendisin onayından geçmesi gerekiyor.

Yazıyı paylaş:

Yorum bırakın.

Your email is safe with us.